1 JavaScript(React Developer) + 1 Java Dev...

ID inzerátu:2390494

Místo pracoviště:Praha, kraj: Hlavní město Praha

Obory:IT správa systému, hardware

Nabízená výše platu:neuvedeno

Datum nástupu:kdykoli

Počítačové znalosti:neuvedeno

Popis společnosti

Manpower Inc. je jedna z předních světových společností v oblasti personálních služeb. Společnost vytváří a poskytuje služby, které umožňují jejím klientům dosáhnout úspěchu v měnícím se světě práce.
Společnost s ročním obratem 22 miliard USD vytváří a poskytuje služby pokrývající celý zaměstnanecký a obchodní cyklus, kam patří poskytování zaměstnanců na dobu neurčitou i určitou, hodnocení a výběr pracovníků, školení, outplacement, outsourcing a poradenské služby.

Popis pozice

You will join a medium-sized team in a company that brought to life breakthrough streaming technologies and became the leader in the European market.
As part of the exciting projects and assignments that you will work on, you will actively attend the most prestigious conferences worldwide to sharpen your skills and polish your everyday performance.


Sounds good so far? It gets even better!


In a team of 3 Java and 4 C/C++ back-end Developers, you will prove your coding skills to help the company's performance to further enable the unparalleled global expansion and ambitions of the Czech company.
The team is mostly Czech and you will need to speak at least intermediate Czech while still being able to use English regularly. You can expect a diverse team of easy-going programmers who like to get together even outside of the working hours to become even stronger and fulfilled. Flexible working hours and home-office for a day per week are part of the company culture of my client.

Požadujeme

 • Your profile(JAVASCRIPT/REACT):
  As a JavaScript/React, you will develop a web app that enables to stream live TV and use TV archive, recording of TV programs and playing movies from the library.
  You will need to have great knowledge of JavaScript, React Native, CSS, and pre-intermediate English. If you know a bit of PHP, Python, Linux, Git, Jira, that will absolutely come in handy.

  Your profile (JAVA DEVELOPER):
  My client wants to transfer from 1 AS that does everything to various microservices (REST + messaging), that are more easily to be maintained, understood and scaled. It is in Java/Kotlin as a spring boot 2 app – mostly spring webflux.
  The microservices will be of different types (some of them will need to manage big pressure, sync content between each other or just manage content – user, content, reports...
  You will further need to maintain AS.
  For client apps, it is all hidden behind graphql server (that on is in javascript, node.js)

   

Nabízíme

 • If you are like 80 percent of who is described above and you are perfectly capable of carrying out the tasks outlined above, do not think twice and apply for this job right now!

  You will be exposed to constant learning opportunities and a super-friendly team that passionately lives their technological dream every single day of the week.

  You can start immediately in a company that is the unbeatable trendsetter in the streaming technologies business (IPTV, OTT) delivering television and video content to mobile phones, tablets, PCs, MACs and smart TVs.

  Take great pride in participating in the invasion of the latest technological advancements into the future of entertainment and send your CV to jozef.maljacek@experis.cz right now!

Zaměstnavatel

Kontaktní osoba:Jozef Maljacka

Adresa:Sokolovská 38, Praha 8, 186 00

Odpovědět na tuto pozici

Položky označené * je nutné vyplnit.

Jméno *

Příjmení *

E-mail *

Telefon

Zpráva *

Přiložit CV

(formáty DOC, XLS, PDF)

Sdílet: Linkuj si!Jaggni to!MediablogTopOdkazyPřidej odkaz na Bookmarky.czTopClankypošli na vybrali.sme.skDel.icio.uspošli na digg.comSdílej na Facebooku!Sdílej na Twitteru!Sdílej na Technorati!Sdílej na LinkedIn!Sdílej na Google!
 

Aktuální inzeráty

MISTR VÝROBY

dnes | Chomutov

Šička - opravy oděvů

dnes | Kralupy nad ...

Mzdová účetní, Pra...

dnes | Hlavní město...

Mistr do oddělení ...

dnes | Hlavní město...

Referent zákaznick...

dnes | Hlavní město...

Elektromontér NN, ...

dnes | Hlavní město...

Test Engineer - Mo...

dnes | Mladá Boleslav

Junior Test Engineer

dnes | Mladá Boleslav

System Engineer - ...

dnes | Prague

IT Analytik - junior

dnes | Praha

Linux Administrátor

dnes | Praha

Tester/Quality Eng...

dnes | Praha

Programátor C++ / ...

dnes | Praha

Senior C# Programá...

dnes | Praha

Všechny inzeráty